Čtyři základní přírodní živly, na kterých závisí náš život, jsou vzduch, voda, půda a sluneční záření. Kdybychom jeden z těchto živlů neměli, přestali bychom jako lidstvo existovat. Bez slunce není život - ale příliš mnoho slunce také není dobré.
Sluneční světlo "ultrafialové záření" - UVC, UVB a UVA je vyzařováno sluncem a UV - trubicemi. UVC záření, které je pro lidi nebezpečné, je ozónovou vrstvou v horní části atmosféry a v UV trubicích zcela odfiltrované. Část UVB záření (může způsobit spálení kůže a poškození očí) a UVA záření dopadá na zemský povrch. Jeho síla závisí na úhlu dopadu - geografické poloze, ročním období a denní době.
UV paprsky jsou neviditelné. O prázdninách jsou lidé často vystaveni různé intenzitě slunečního záření, často bez znalosti jeho aktuální síly.
Trubice v soláriu simulují slunce a vyzařují UVA a UVB záření. Jdou ale ještě o krok dál, protože mají kontrolovaný výkon a vyvážené spektrum záření, minimalizují riziko spálení kůže a maximalizují opalovací efekt. Jak všichni víme, slunce nelze regulovat. Výroba solárních trubic je neustále přizpůsobována novým vědeckým výzkumům a poznatkům o účincích UV záření.
Naše přirozená barva kůže je dána množstvím melaninu v kůži. Existence a množství melaninu je u všech lidí závislá na genetických předpokladech. Když je naše pokožka vystavena UV záření, začínají melanocyty - buňky nacházející se hluboko v naší kůži - vytvářet více melaninu. Během následujícího zhnědnutí vystupuje melanin na povrch kůže a vytváří opálení. UV záření způsobuje kromě jiného i zesílení vnější vrstvy kůže, čímž si naše tělo vytváří přirozenou ochranu před UV zářením a před spálením kůže.
Lidé na UV záření reagují různě. Snědá pokožka produkuje melanin rychleji. Pokožka velmi světlých lidí obsahuje melaninu velmi málo, dokonce když je tato pokožka vystavena UV záření, neprodukuje žádný melanin. Proto se tito lidé s typem kůže I neopálí ani na slunci ani v soláriu.
Jestliže přirozený opalovací proces proběhne příliš rychle, vede to ke spálení kůže. Naše pokožka má pro tyto případy vlastní regenerační mechanismus, ale pokud dojde ke spálení pokožky často, může se tento mechanismus vyčerpat a může dojít k nevratnému poškození pokožky.
Vitamin D je nezbytný pro naše dobré zdraví. Většina Evropanů dostává velmi málo Vitaminu D, zejména v zimních měsících, protože sluneční světlo obsahuje příliš málo ultrafialového záření.
Světové medicínské studie dokazují prospěšnost Vitaminu D pro:
V medicínský a vědeckých kruzích není pochyb o tom, že 90% potřebného Vitaminu D naše tělo přijímá přirozenou cestou ze slunečního záření přes kůži. Stravou přijímáme pouze 10% Vitaminu D. Proto se slunečního záření nemůžeme zříci, protože pro nás zajišťuje nepostradatelný Vitamin D, jehož nedostatek může způsobit vážné zdravotní problémy.
V dnešní době většina lidí žije a pracuje v uzavřených prostorech (byty, domy, kanceláře, obchody, auta, továrny, hypermarkety apod.) a chybí jim přirozené sluneční záření, které naši předci přijímali denně. Proto je dnes pro nás velmi obtížné udržet si potřebnou hladinu Vitaminu D, a to zejména v zimním období, kdy je slunce příliš málo. Na základě našeho změněného způsobu života trpí mnoho lidí - a to nejen na podzim a v zimě, ale dokonce i na jaře a v létě - následky nízké hladiny Vitaminu D. Z tohoto důvodu doporučují přední experti na Vitamin D minimálně dvakrát týdně mírné slunění.